Aby dokonać wyboru najlepszych dostawców usługi VPN, którzy zapewniają szybkie, wygodne i bezpieczne ściąganie plików za pomocą sieci Toorent, P2P czy też innymi sposobami kierowałem się głównie następującymi zasadami:
1. Zezwolenie na korzystanie z technologii P2P na dużej liczbie serwerów
Obecnie większość znanych operatorów VPN pozwala na pobieranie plików i transmisję P2P w tym także sieci Torrent, to jednak zdarzają się tacy, którzy taką transmisję ograniczają lub limitują na różne sposoby. Szukając dostawcy VPN przede wszystkim do wymiany plików, należy sprawdzić czy i w jakim zakresie taka transmisja jest dozwolona. Jeżeli firma akceptuje ruch tego typu, na pewno nie będzie tego faktu ukrywać i poda wszelkie szczegóły, włącznie z ilością przeznaczonych do tego serwerów.
2. Nielimitowany transfer danych oraz obsługa wielu połączeń jednocześnie
Wymiana plików generuje duże zużycie transferu danych, szczególnie w przypadku transmisji P2P, gdzie oprócz pobierania nasze pliki są również udostępniane, najczęściej również sieci nagradzają wyższą prędkością użytkowników którzy wysyłają najwięcej danych, dlatego też nie ma sensu wybierać firm które oferują ograniczoną ilość transferu danych, nawet jeśli uważasz, że na dziś to wystarczy – najczęściej i tak najbardziej opłaca się zakup subskrypcji całorocznej.
3. Gwarancja anonimowości oraz ochrony przed roszczeniami
Zapewne większość z was słyszała o zjawisku związanym z tzw. copyright trollingiem czy też innymi pozwami związanymi z naruszeniami praw autorskich. Pomijając kwestie etyczne i zasadność różnych roszczeń, warto mieć na uwadze, że tego typu praktyki rosną w tempie lawinowym i obecnie w Polsce prokuratury są zarzucane tysiącami różnych zgłoszeń tygodniowo. Jedyną skuteczną metodą obrony jest dostawca VPN, który chce i może zapewnić nam anonimowość oraz gwarancję ochrony. Wbrew niektórym opiniom, jest to możliwe i wykonalne, wielu dostawców rozwija swój biznes w państwach, których prawo pozwala ignorować większość roszczeń oraz nie wymaga logowania aktywności użytkowników, operatorzy mają również popartą praktycznymi doświadczeniami wiedzę które centra danych i w jakich państwach mają bardziej liberalną politykę wobec zgłoszeń DMCA i podobnych.
4. Wiarygodność deklaracji – lokalizacja firmy, opinie oraz historia
Zapewnienia oraz deklaracje firmy aby mogły być wiarygodne muszą być wiarygodne i poparte opiniami oraz tym jakie było jego podejście do użytkowników w przeszłości. Działania wielu takich firm oraz informacje na ich temat są często monitorowane przez dziennikarzy IT oraz przez konkurentów, dzięki czemu sytuacje takie jak wydanie danych użytkowników serwisu HideMyAss czy też wykrycie zagrożeń związanych z Hola VPN bardzo szybko wychodzą na jaw. Weryfikując wiarygodność firmy, warto także sprawdzić na ile jej deklaracje są zgodne z wymogami lokalnego prawa, w których znajduje się ich siedziba. Niektórzy dostawcy dla zachowania pełnej przejrzystości publikują kopie wszystkich otrzymywanych zgłoszeń i roszczeń firm i organizacji trzecich związanych z aktywnością użytkowników sieci VPN oraz listę podjętych reakcji lub odpowiedzi na nie.
5. Wysokie prędkości transferu danych
Ta kwestia przy częstym pobieraniu plików jest również bardzo ważna dla większości osób, bo przecież każdy chce mieć plik u siebie jak najszybciej. Operator VPN powinien oferować m.in. transmisję UDP, która jest dużo szybsza niż TCP oraz wydajne serwery, które nie będą w istotny sposób spowalniały naszego łącza.
Oczywiście inne aspekty takie jak cena, silne szyfrowanie danych czy też łatwa i wygodna konfiguracja także były brane pod uwagę.