Private Internet Access: Recenzja i opinie

Private Internet Access
  • Bezpieczeństwo - 78%
    78
  • Możliwości - 82%
    82
  • Szybkość - 90%
    90
  • Cena - 95%
    95

Ocena końcowa:

86.3 %
Ocena czytelników: 0.0 (0 głosy)
Zapisuję

Private Internet Access to usługa VPN stworzona pod koniec 2010 roku przez firmę London Trust Media, Inc. aby pomóc chronić prywatność użytkowników podczas korzystania z sieci Internet. Od tego czasu firma stała się jedną z najbardziej znanych na rynku usług VPN, posiadając obecnie ponad 3000 serwerów w 24 państwach na świecie, zdobywając w międzyczasie kilka wyróżnień, m.in. czasopisma PC Magazine w 2013 roku czy też serwisu Tom’s Hardware w ubiegłym roku, pisano o niej także w wielu innych magazynach branżowych, firma z dumą chwali się także w dotowanie niezależnych fundacji oraz organizacji broniących praw konsumentów, walczących o prawo do prywatności i anonimowości w internecie, czy też tworzących wolne oprogramowanie należą do nich m.in. Electronic Frontier FoundationFight for the Future czy Linux Mint.

Bezpieczeństwo

Siedziba firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych, jednak firma zapewnia iż dzięki obowiązującemu w tym państwie prawu nie musi gromadzić danych związanych z aktywnością użytkowników. PIA zapewnia, że prywatność swoich użytkowników jest dla firmy najważniejszą kwestią, dlatego też nie gromadzi żadnych logów związanych z ich aktywnością, w związku z tym nie wydaje także żadnych danych innym firmom ani organizacjom w przypadku gdy otrzymuje takie prośby, np. od organizacji zajmujących się ochroną praw autorskich. Połączenie siecią VPN możemy ustanowić za pomocą protokołów PPTP, OpenVPN (UDP/TCP) oraz L2TP/IPSec. W odróżnieniu od większości firm na rynku PIA oferuje użytkownikom możliwość samodzielnego wyboru w jaki sposób mają być szyfrowane ich dane przesyłane bezpiecznym tunelem. Możemy zdefiniować jakim algorytmem będą zaszyfrowane przesyłane dane, algorytm uwierzytelniania oraz negocjacji połączenia. Podstawowy i zalecany poziom ma zapewnić kombinacja AES-128 / SHA1 / RSA-2048, która według operatora zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa i jednocześnie mało odczuwalne spowolnienie transmisji. Jeżeli jednak chcemy poczuć się naprawdę bezpiecznie, powinniśmy wybrać najsilniejszą opcję AES-256 / SHA256 / RSA-4096. Dostępna jest również opcja braku jakiegokolwiek szyfrowania poza danymi uwierzytelniającymi, co ma zapewnić maksymalną prędkość transferu, jednak nie zapewnia żadnej ochrony danych, które będą nadal widoczne przez naszego operatora telekomunikacyjnego i tak jak w przypadku serwera Proxy czy SOCKS jedyne co wówczas zyskujemy to zmiana naszego adresu IP. Ostatnia opcja to szyfrowanie AES-128 / RSA-2048 bez uwierzytelniania, którą należy uznać raczej jako ciekawostkę niż coś potencjalnie przydatnego. Na tej podstronie znajdziemy także czytelne objaśnienie czym różnią opisane algorytmy, jaki zapewniają poziom bezpieczeństwa lub jakie są ich wady, niestety jak dotąd nie została przetłumaczona na język polski. Możliwość wyboru powinny docenić szczególnie osoby, które zamierzają udostępnić połączenie VPN za pomocą np. słabszego routera lub smartfonu, wybierając bowiem zalecane szyfrowanie AES-128 będziemy mogli uzyskać znacząco wyższe prędkości niż przy AES-256.

Private Internet Access chwali się, że zapewnia pełną ochronę przed wyciekami zapytań DNS na wszystkich systemach operacyjnych oraz serwerach, posiada również własne serwery DNS oraz rozwiązania które mają zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Możliwości

pia-serversPrivate Internet Access to jedna z bardziej popularnych usług VPN czego potwierdzeniem jest ogromna liczba serwerów wynosząca aktualnie ponad 3193 sztuk rozlokowanych w 24 państwach, z czego najwięcej bo ponad 1680 w podzielonych na 9 regionów Stanach Zjednoczonych. Mając tak duży wybór z pewnością znajdziemy maszynę która pozwoli nam cieszyć się pełną ofertą serwisów VoD takich jak Netflix czy Hulu oraz wielu innych przeznaczonych wyłącznie dla osób przebywających na terenie USA. Niestety, na liście pozostałych państw do dziś nie znalazła się Polska, w związku z czym nie będziemy np. mogli uzyskać dostępu do wielu naszych rodzimych usług VoD takich jak Ipla, Player, iTVP oraz materiałów wideo na niektórych stronach, szczególnie jeśli chcielibyśmy je oglądać przebywając za granicą. Możemy natomiast bez ograniczeń korzystać z bezpośredniej wymiany plików P2P na wszystkich serwerach z pełną prędkością. Co więcej, na części z serwerów możemy także włączyć przekierowanie portów które pozwoli na uzyskanie bezpośredniego połączenia i uzyskanie wyższych transferów. Jest ono dostępne na serwerach w kanadzie, Holandii, Szwecji, Szwajcarii Francji, Niemczech, Rosji, Rumunii oraz Izraelu.

pia-features

Firma zezwala na korzystanie z maksymalnie 5 urządzeń jednocześnie podłączonych bezpośrednio do serwerów, jeżeli potrzebujemy więcej wystarczy rozdzielić nasze połączenie za pomocą routera. Tutaj warto wspomnieć, że firma oferuje zakup routerów wstępnie skonfigurowanych do udostępniania połączenia VPN, są to urządzenia pracujące pod kontrolą systemów DD-WRT oraz Tomato, za najtańszy model zapłacimy 99$. Jeżeli jednak już posiadamy własny router lub chcemy kupić inny model w lepszej cenie, będziemy mogli skorzystać z gotowych tutoriali (także w formie wideo prezentacji) oraz plików konfiguracyjnych lub wykupić specjalną usługę zdalnej konfiguracji naszego routera za którą zapłacimy 99 lub 149$. Na stronie internetowej PIA znajdziemy także spis lokalizacji oraz liczby serwerów w poszczególnych regionach, nie ma jednak podanych wartości aktualnego obciążenia poszczególnych maszyn, przy tak dużej ich liczbie można to jednak w pewien sposób usprawiedliwić, dostęp do usługi realizowany jest bowiem nie w oparciu o wybór konkretnego serwera lecz bramy dostępowej przydzielonej dla wybranego regionu, jednocześnie PIA zapewnia że zawsze będzie nas automatycznie łączyć z najlepszym i najmniej obciążonym serwerem z wybranego regionu.

Cena i Zakup

Jednym z czynników który wpływa na wysokie zainteresowanie uslugą PIA jest jej przystępna cena oraz przejrzyste warunki zakupu. Mamy bowiem do wyboru tylko jeden, pełny pakiet którego miesięczny koszt różni się w zależności od tego, czy chcemy dokonywać płatności w cyklach miesięcznych, półrocznych czy też za cały rok z góry. Podstawowa cena to 6.95$ za miesiąc korzystania, jeżeli zdecydujemy się zapłacić za pół roku z góry, cena wyniesie $35.95, czyli $5.99 miesięcznie, ale możemy także zapłacić 39.95$ za 12 miesięcy ciesząc się usługą z miesięcznym kosztem 3.33$. Czyli podobnie jak w większości tego typu usług najbardziej opłacalnym jest pakiet roczny, ale jednocześnie najmniej opłacalny wydaje się pakiet półroczny bo daje niewielką zniżkę w porównaniu do płatności miesięcznej.

pia-prices

 

PIA nie oferuje typowego okresu testowego, ale gwarantuje nam 7 dniowy okres zwrotu pieniędzy jeżeli nie będziemy w 100% zadowoleni z działania usługi, firma może nas jednak poprosić o dodatkowe informacje dotyczące powodu naszej rezygnacji, należy również pamiętać, że zwroty nie są realizowane dla każdego rodzaju płatności, więc jeżeli chcielibyśmy zachować możliwość rezygnacji warto dokładnie sprawdzić warunki w regulaminie usługi lub w przypadku wątpliwości poprosić o ich doprecyzowanie kontaktując się z obsługą klienta.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup usługi, możemy tego dokonać w bardzo prosty sposób, klikając odpowiedni przycisk pod wybranym pakietem. Na tej samej stronie rozwinie nam się okienko w którym należy podać swój adres e-mail oraz dane dotyczące płatności. Domyślną formą płatności jest karta kredytowa, ale dostępne są także inne formy płatności. Dla mieszkańców naszego kraju najbardziej interesujące i wygodne będą opcje PayPal oraz Bitcoin. Serwis udostępnia również możliwość opłaty za pomocą różnych kart podarunkowych, niestety mimo iż lista akceptowanych wydawców jest spora bo liczy ponad setkę, to nie udało mi się odnaleźć takich, które z łatwością można by kupić w Polsce, co więcej ceny dostępu przy płatnościach tego typu kartami są znacząco wyższe, dlatego raczej nie warto zawracać sobie nimi głowy.

Podsumowanie

BEZPIECZEŃSTWO MOŻLIWOŚCI CENA I ZAKUP
  • Siedziba w USA
  • Szyfrowanie AES-256
  • Brak jakichkolwiek logów
  • Płatność Bitcoin
  • Własne serwery DNS, zaawansowana ochrona DNS
  • Ochrona IPv6
  • 3193 serwerów w 24 państwach
  • Do 5 urządzeń jednocześnie
  • Dozwolona transmisja P2P
  • Przekierowania portów
  • Aplikacja Windows,

    MAC OS X, iOS oraz Android

  • OpenVPN (TCP/UDP), PPTP, L2TP, IPSec

  • Gwarancja zwrotu pieniędzy w ciągu 7 dni (warunkowa, patrz regulamin)
  • 6,95$ przy płatności miesięcznej
  • 5,99$ przy płatności półrocznej (35,95$)
  • 3,33$ przy płatności rocznej (39,95$)

 

[otw_shortcode_button href=”http://jakivpn.pl/link/private-internet-access/” size=”medium” icon_position=”left” shape=”square” css_class=”full-size-button”]Przejdź do strony[/otw_shortcode_button]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena