NordVPN: Test, recenzja i opinie

NordVPN
 • Bezpieczeństwo - 95%
  95
 • Możliwości - 90%
  90
 • Szybkość - 87%
  87
 • Cena - 90%
  90

Ocena końcowa:

90.5 %
Ocena czytelników: 3.9 (8 głosy)
Zapisuję

NordVPN to usługa założona w Panamie przez spółkę Tefincom co S.A. która od 2008 roku działa na rynku usług hostingowych, serwerów dedykowanych oraz rozwiązań sieciowych. Firma dostrzegając rosnące zapotrzebowanie na usługi zapewniające szybkie i bezpieczne rozwiązania transmisji danych, postanowiła uruchomić w 2012 roku NordVPN – usługę VPN nastawioną na zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i ochrony prywatności użytkowników.
Był to chyba prawdziwy strzał w dziesiątkę, ponieważ usługa rozwija się niezwykle dynamicznie zdobywając coraz większe grono stałych użytkowników, co potwierdzają m.in. regularne przyrosty liczby serwerów oraz ich lokalizacji.

Bezpieczeństwo

Już po pierwszym wejściu na stronę NordVPN można łatwo zauważyć, że firma przykłada dużą wagę do kwestii bezpieczeństwa oraz ochrony prywatności, pisząc w sposób otwarty i bezpośredni o kwestiach, które są najbardziej dla nas istotne.

Przede wszystkim jest to zapewnienie o zupełnym braku logowania aktywności użytkowników oraz ochrona ich prywatności – jak możemy przeczytać na stronie NordVPN: „Jeżeli ktoś poprosi nas o logi, jedyne co będziemy mogli zrobić to wzruszyć ramionami”. Firma zapewnia, że nie reaguje na żadne wezwania firm oraz instytucji żądających wydania danych związanych z identyfikacją oraz aktywnością użytkowników, a ewentualną rekcję może podjąć jedynie w wyniku nakazu lokalnego sądu w Panamie, jednakże będzie to tylko wyjaśnienie w jaki sposób działa usługa VPN oraz że żadne dane nie zostały zarejestrowane. Lokalne prawo w Panamie nie nakazuje bowiem dostawcom tego typu usług monitorowania ani gromadzenia internetowej aktywności użytkowników, dzięki swojej lokalizacji firma wyłączona jest spod z jurysdykcji Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych oraz Rosji.

Drugą kwestią istotnie wyróżniającą tę usługę jest silne szyfrowanie danych za pomocą silnego algorytmu AES-256-CBC. Oprócz tego, stworzono także specjalnie połączone węzły składające się z dwóch serwerów rozmieszczonych w różnych państwach, umożliwiające podwójne tunelowanie zaszyfrowanych informacji (podwójny VPN) Dla najbardziej wymagających dostępne są także serwery z wyjściem w postaci węzłów sieci TOR.

Mamy także do dyspozycji własne serwery DNS oraz ochronę przed tzw. wyciekami zapytań DNS, czyli bezpośrednimi, niezaszyfrowanymi zapytaniami do serwerów DNS z pominięciem tunelowania, oraz specjalny wyłącznik bezpieczeństwa który automatycznie i natychmiastowo wyłącza zdefiniowane aplikacje w przypadku zaniku szyfrowanego połączenia. Firma oferuje także serwery z ochroną przed atakami typu DDOS.

Domyślnie wszystkie serwery mają współdzielone i zmienne adresy IP, dostępne są jednak także maszyny z dedykowanym adresem IP.

Możliwości

nord-vpn-eu-serweryNordVPN to usługa w pełni uniwersalna. W chwili publikacji recenzji dostępnych jest ponad 5192 serwerów w 59 państwach: Afryka Południowa, Albania, Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Bułgaria, Chile, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Egipt, Estonia, Finlandia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Honk Kong, Islandia, Irlandia, Indie, Kanada, Kostaryka, Korea Południowa, Japonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Holandia, Macedonia, Malezja, Meksyk, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Serbia, Singapur, Stany zjednoczone, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Tajlandia, Tajwan, Ukraina, Wielka Brytania, Wietnam, Węgry, Włochy.

nord-vpn-6-devicesKażda subskrypcja pozwala na nielimitowane pobieranie oraz wysyłanie danych z możliwością jednoczesnego korzystania nawet na 6 różnych urządzeniach bez dodatkowej konfiguracji (wyjątkiem jest gdy chcemy połączyć się z kilku urządzeń do tego samego serwera, wówczas każde urządzenie musi łączyć się za pośrednictwem innego protokołu [L2TP / PPTP / OpenVPN TCP / OpenVPN UDP]) możemy również sami udostępniać połączenie bez żadnych ograniczeń np. za pośrednictwem routera.

nord-vpn-p2p

NordVPN zezwala na korzystanie z sieci P2P i Torrent, do niedawna było to możliwe tylko na wybranych serwerach, obecnie jednak udostępniono automatyczne przekierowanie dzięki któremu nawet będąc połączonym do serwera nie wspierającego tego typu transmisji, po kilku sekundach transmisja P2P zostanie przekierowana na najbliższy serwer obsługujący bezpośrednią wymianę plików. Dzięki całkiem sporej liczbie serwerów w USA i Wielkiej Brytanii oraz częstej aktualizacji o nowe jednostki nie powinniśmy mieć także problemów z ominięciem blokad regionalnych w serwisach takich jak Netflix czy Hulu które oficjalnie przyznają się do blokowania usług VPN. Do dyspozycji mamy także specjalne serwery oznaczone jako „Ultra fast TV” dedykowane do transmisji strumieniowych o wysokiej przepustowości. Dostępny jest także specjalny tutorial pokazujący krok po kroku w jaki sposób skonfigurować VPN aby ominąć tzw. wielki chiński firewall.

Każdy standardowy serwer NordVPN obsługuje połączenie w technologii PPTP, L2TP, OpenVPN TCP, OpenVPN UDP, Proxy oraz Socks5. Od wczoraj dostępna jest także możliwość łączenia się za pomocą SSTP. 

Kolejnym elementem który można uznać za atut serwisu jest sama strona Internetowa. Jest bardzo czytelna i przejrzysta, nie jest przeładowana zbędnymi treściami i działa poprawnie na urządzeniach mobilnych. Na specjalnej podstronie możemy zobaczyć pełną listę serwerów wraz z ich aktualnym obciążeniem. Niestety, trochę irytuje brak możliwości sprawdzenia które serwery natywnie wspierają wymianę P2P czy też do jakich lokalnych serwisów możemy dzięki nim uzyskać dostęp. Informacje te znajdują się jedynie w dedykowanych aplikacjach, z których jednak nie zawsze chcemy lub możemy skorzystać.

Aplikacje i dodatki

NordVPN udostępnia własne, proste i wygodne aplikacje mobilne dla systemów Google Android oraz Apple iOS, dzięki którym korzystanie z usługi na smartfonach i tabletach jest naprawdę bardzo proste i wygodne. Z poziomu aplikacji możemy szybko i wygodnie włączyć lub wyłączyć ochronę VPN, możemy zmienić lokalizację i wybrać odpowiedni dla nas serwer, mamy również podgląd do naszego konta i subskrypcji. Nie mam niestety dostępu do smartfona z systemem iOS aby przetestować działanie, natomiast z aplikacji na Androidzie korzystam cały czas praktycznie od początku gdy została wydana i jestem w pełni zadowolony, oczywiście we wcześniejszych wersjach na moim smartfonie zdarzyło się że aplikacja się zawiesiła, ale już od ponad pół roku nie zdarzyło mi się to nigdy.

Dodatkowo możemy również skorzystać ze specjalnych dodatków do przeglądarek Chrome oraz Firefox, które również ułatwiają korzystanie z usługi proxy, mamy również dedykowany Adblocker, który blokuje nie tylko reklamy, ale również niebezpieczne strony i skrypty.

Cena i Zakup

NordVPN oferuje jedne z najbardziej przystępnych cen spośród popularnych dostawców VPN. Oferowane są trzy pakiety, których cena wynosi od 4,54€ do 10,87€ miesięcznie, w zależności od tego, czy płatności będziemy dokonywali co miesiąc, czy też będziemy płacić co roku lub zapłacimy za dwa lata z góry. Oczywiście już na pierwszy rzut oka widać, że koszt miesięczny jest ponad trzy razy większy przy zakupie na 30 dni niż przy płatności dwu-letniej, oznaczonej jako „najlepsza oferta”. Obecnie jednak można jeszcze skorzystać z oferty promocyjnej która obniża płatność do zaledwie 3,17€ miesięcznie przy jednorazowym zakupie na 3 lata, co jest chyba jedną z najniższych cen za tak zaawansowany VPN bez logowania danych.

Jeżeli nie jesteśmy pewni czy z usługi będziemy w pełni zadowoleni, możemy skorzystać z 3-dniowego okresu testowego, o który możemy poprosić kontaktując się z firmą drogą e-mailową. Oprócz tego mamy również gwarancję zwrotu pieniędzy w przypadku rezygnacji w ciągu 30 dni od zakupu, o ile napotkamy na istotne problemy z prawidłowym działaniem usługi których nie uda nam się rozwiązać wspólnie z supportem NordVPN (zwrotu nie można uzyskać także jeśli skorzystamy z płatności Bitcoin).

nordvpn-zamowienieJeżeli już zdecydujemy się na zakup usługi, zostaniemy przekierowani do formularza zamówienia, w którym musimy podać adres e-mail oraz hasło, czyli dane niezbędne do identyfikacji użytkownika przez system. Następnie mamy możliwość potwierdzenia lub zmiany wybranego planu.

Kolejnym etapem jest wybór metody płatności. Podstawową metodą płatności jest karta kredytowa, jeżeli ją wybierzemy będziemy musieli podać Imię i Nazwisko jej właściciela, numer karty, datę jej wygaśnięcia oraz numer 

Po dokonaniu płatności zostanie do nas przesłany e-mail informujący o dokonaniu aktywacji konta. Od tej chwili możemy już korzystać z VPN na naszych urządzeniach.

Na stronie zamówienia w dość mało widocznym miejscu umieszczono także link otwierający pole do wpisania kodu promocyjnego, które firma od czasu do czasu udostępnia, najczęściej dotyczą one płatności rocznej.

Test

Gdy posiadamy już aktywne konto, możemy już zalogować się do panelu klienta. Zobaczymy w nim m.in. jaki rodzaj subskrypcji posiadamy, ile dni pozostało do jego wygaśnięcia, kiedy odnotowano naszą ostatnią płatność, nasz adres-email przypisany do konta. System pokazuje nam także jaki jest nasz publiczny adres IP i czy w danej chwili łączymy się w sposób bezpieczny przez VPN. W panelu możemy również dokonać przedłużenia subskrypcji, zmienić hasło lub skorzystać z systemu polecenia dla znajomych.

nordvpn-panel-software-downloadNas jednak najbardziej interesuje zakładka „Download area” w której znajdziemy oprogramowanie oraz pliki konfiguracyjne dla wszystkich wspieranych urządzeń i systemów. Aktualnie są to: Windows 10, Windows 8, Windows 7, Winsows Vista, Windows XP, Mac OS X, Linux, Android, iPhone, iPad, dd-wrt, Raspberry Pi oraz Tomato, przy czym tylko dla systemów Windows, Android oraz iOS możemy pobrać dedykowaną aplikację dla której nie musimy przeprowadzać praktycznie żadnej konfiguracji poza podaniem danych logowania.

Aplikacja

Pobieramy rekomendowaną aplikację dla systemu Windows. Interfejs aplikacji podobnie jak strony internetowej jest dostępny w języku angielskim, aplikacja instaluje się jak każdy program w systemie Windows, sprowadzając się do kilku kliknięć, po czym otwiera się nam okienko z prośbą o wpisanie nazwy użytkownika oraz hasła. nord-vpn-windows-app-polish-hovernordvpn-windows-countriesPo ich wpisaniu i zaakceptowaniu, możemy rozpocząć procedurę połączenia z wybranym serwerem. Możemy to zrobić na dwa sposoby korzystając z odpowiednich zakładek – wybierając z listy konkretne państwo i pozwalając, aby system sam wybrał odpowiedni serwer (jeśli jest więcej niż jeden) lub też wybierają konkretny serwer. Ta druga opcja dostarcza nam dużo więcej informacji, ponieważ możemy sprawdzić jakie jest aktualne obciążenie serwera, do jakich lokalnych usług możemy dzięki niemu uzyskać dostęp oraz czy wspiera on transmisję P2P. Po wybraniu serwera, rozpoczyna się próba połączenia i po kilku sekundach otrzymujemy komunikat o poprawnym połączeniu. Od tej chwili nasza transmisja jest chroniona. Możemy teraz przejść do ustawień aplikacji, w której możemy zdefiniować czy aplikacja ma być uruchamiana przy starcie systemu, czy ma startować w postaci zminimalizowanej, do jakiego serwera chcemy być podłączeni przy starcie, możemy włączyć ochronę przed wyciekami DNS, wprowadzić adresy własnych serwerów DNS, wybrać protokół połączenia oraz sprawdzić czy jest dostępna aktualizacja aplikacji. Mamy również możliwość zdefiniowania procesów, które mają być zakończone w przypadku rozłączenia z siecią VPN. nordvpn-windows-settingsW głównym oknie aplikacji możemy zobaczyć także kiedy kończy się nasz subskrypcja oraz ile z ilu bezpośrednio podłączonych urządzeń w danej chwili korzystamy. Po kliknięciu przycisku zamknij aplikacja zostaje jedynie zminimalizowana co zostaje potwierdzone komunikatem, dzięki czemu unikniemy przypadkowego rozłączenia z siecią VPN. Aby faktycznie zamknąć aplikację, trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na jej ikonę w zasobniku i wybrać odpowiednią opcję. Co do samej aplikacji i jej działania zasadniczo nie można mieć żadnych poważnych zastrzeżeń, czasami jednak podczas rozwijania listy serwerów lub kliknięciu przycisku odświeżenia ich statusu zdarzały się jej lekkie kilkusekundowe przycięcia.

Szybkość i działanie

Podczas korzystania z sieci przy pomocy NordVPN nie zanotowaliśmy żadnych większych problemów. Jedyne co może sprawiać problemy to pojawiająca się konieczność wpisania CATCHA w wyszukiwarce Google którą napotkaliśmy na kilku serwerach i co raczej nie jest niczym niezwykłym dla tego typu usług.

nordvpn-5079904652

NordVPN – Serwer PL3

no-vpn-test-5079916754

Bez VPN

Przeprowadziliśmy łącznie kilkadziesiąt różnych testów prędkości z wykorzystaniem różnych serwerów w Europie. Na większości z nich wartości były zbliżone do maksymalnej prędkości łącza (10Mb/s) i nie wprowadzały istotnych opóźnień, trafiliśmy jednak także na kilka takich, które mimo iż na liście wykazywały niskie lub średnie obciążenie, to w praktyce były dosyć wolne, np. nie przekraczając 4-5Mb/s. Przeprowadziliśmy również test pobierania plików w sieci Torrent, tutaj również wszystko działało bez zarzutu.

Na widocznych powyżej zrzutach przykładowy pomiar prędkości wykonany ok. godziny 12:30 do serwera w Polsce (PL3, aktualne obciążenie 67%), serwer speedtest wybierany automatycznie.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo Możliwości Cena i Zakup
 • Siedziba w Panamie
 • Szyfrowanie AES-256
 • Brak jakichkolwiek logów
 • Podwójny VPN, VPN z wyjściem TOR
 • Płatność Bitcoin
 • Współdzielone IP
 • Własne serwery DNS, ochrona DNS
 • 5192+ serwerów w 59 państwach
 • Do 6 urządzeń jednocześnie
 • Dozwolona transmisja P2P
 • Aplikacja Windows, iOS oraz Android (w fazie testów)
 • OpenVPN (TCP/UDP), PPTP, L2TP, IPSec, SSTP
 • 3 dni bezpłatnego testu na życzenie
 • Gwarancja zwrotu pieniędzy w ciągu 30 dni (warunkowa, patrz regulamin)
 • 10,87€ przy płatności miesięcznej
 • 6,36€ przy płatności rocznej (76,33€)
 • 4,54€ przy płatności dwuletniej (108,98€ za 2 lata.)

[otw_shortcode_button href=”http://jakivpn.pl/link/nordvpn/” size=”medium” icon_position=”left” shape=”square” css_class=”full-size-button”]Przejdź do strony[/otw_shortcode_button]

11 thoughts on “NordVPN: Test, recenzja i opinie”

 1. Używam od 2 dni i jak narazie działa bez zarzutu, widać że na Holenderskich serwerach działa wolniej bo pewnie ludzie ściągają torrenty, ale na Niemieckich czy Czeskich idzie praktycznie pełną prędkością łącza, zobaczymy jak będzie dalej.

 2. Kupiłem sobie głównie do oglądania Euro 2016 w ZDF i ARD na smartfonie i mogę powiedzieć, że to był raczej dobry strzał, serwerów w DE jest od groma, apka na smartfona całkiem spoko, transmisja z Niemiec czyste hd bez przycięć, BBC też działa, ogólnie całkiem fajna sprawa.

 3. Cześć, czy ktoś wie jak wyłączyć tą usługę ? Kupiłem na miesiąc, a teraz nie widzę żeby w opcjach była możliwość „odpięcia” płatności, jest włączona cyklicznie co miesiąc. Pisałem prośbę na support o wyłączenie ale zero odpowiedzi i dalej wisi zaplanowana płatność na kolejny miesiąc.

   1. Niestety płaciłem kartą VISA, po 6 dniach odpowiedział w końcu support na mojego maila z pytaniem dlaczego chcę wyłączyć … odpisałem im, że potrzebowałem VPNa tylko na miesiąc i ponowiłem prośbę o anulowanie subskrypcji … mija drugi dzień i znowu zero odpowiedzi a zaplanowana płatność dalej wisi … trochę słabo to wygląda.

 4. U mnie nie działa.Miało być polskie ip i jest ustawione na polskie a naprawdę skacze po wszystkich krajach i nie mogę oglądać polskich kanałów.Nie wiem co robić bo usługa zapłacona.

 5. NordVPN to naprawdę doskonały wybór we wszystkich aspektach. Jeśli chcecz oglądać Netflix, jest to jeden z niewielu VPN, który naprawdę jest w stanie stale odblokować ten serwis. Jeśli chcesz zachować prywatność, jest to jedna z niewielu usług, która naprawdę nie przechowuje logów użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocena